2022 წლის იანვარ-თებერვალში ქ. თბილისში ვარკეთილის მე-2-სა და ვაზინის საცხოვრებელ რაიონს შორის „ალფა დეველოპმენტის“ მიერ აშენებული 9 იდენტური საცხოვრებელი შენობისაგან შემდგარი კომპლექსის მე-4 ბლოკს ჩაუტარდა ენერგოაუდიტი
რომელმაც გამოავლინა:
- შენობის შემომზღუდი კონსტრუქციების თბური დანაკარგები მნიშვნელოვნად ნაკლებია ქვეყანაში გავრცებელ მშენებელობებთან შედარებით (38%-ით ნაკლები).
- გათბობა/გაგრილებაზე მიიღწევა ენერგო რესურსის 30%-იანი დაზოგვა.
- დაზოგილი ენერგია უზრუნველყოფს CO2-ის ემისიის წელიწადში 13 ტონით შემცირებას.
*** ენერგოაუდიტი ჩატარდა ბაზის ბანკიდან GGF TAF მწვანე საკონსულტაციო პროგრამის ფარგლებში მიღებული დაფინანსებით კომპანია ESCO-S-ის სპეციალისტების მიერ.

In January-February 2022 an energy audit was carried out on the 4th block of the Sun City Complex, a complex of 9 identical residential buildings constructed by Alfa Development LLC. The complex is located between the Varketili micro district 2 residential area and the Vaziani residential area.
The outcome of the audit was as follows:
The thermal losses of the building are significantly lower than the average for apartment buildings across the country (38% less)
This implies a 30% saving on heating/cooling energy usage
The savings on energy usage equate to a reduction of CO2 emissions by 13 tons per annum
*** The energy audit was carried out by Basis Bank GGF TAF Green Consulting. The funding was within the framework of the programme of the specialists of the company ESCO-S.